Na žalost, podmićivanje je raširena pojava koja izaziva ozbiljne društvene, moralne, ekonomske i političke probleme, potkopava dobro upravljanje, ometa razvoj i narušava tržišno natjecanje.
Podmićivanje narušava pravdu i ljudska prava te predstavlja prepreku mjerama za ublažavanje siromaštva. Isto tako, povećava troškove rada i poslovanja, unosi neizvjesnost u trgovačke transakcije, povećava cijenu proizvoda i usluge, umanjuje njihovu vrijednost, što može u konačnici dovesti do gubitka imovine pa i života. Također, uništava povjerenje u institucije i ometa pošteno i učinkovito djelovanje tržišta.
Standardizacija mjera za borbu protiv podmićivanja formalizirala se 2016. godine objavljivanjem norme 37001 – Sustav upravljanja za suzbijanje podmićivanja.
Osmišljena je kako bi pomogla organizacijama uspostaviti, implementirati, održavati i poboljšati aktivnosti, mjere i kontrole za suzbijanje podmićivanja.
Norma 37001 je fleksibilna i može se prilagoditi širokom rasponu organizacija u bilo kojoj državi, uključujući:
- Velike organizacije,
- Mala i srednja poduzeća,
- Organizacije javnog i privatnog sektora,
- Nevladine organizacije.
Mjere koje zahtijeva ISO 37001 osmišljene su tako da se integriraju s postojećim sustavima upravljanja i kontrolama. Slijedi uobičajenu strukturu visoke razine za norme ISO sustava upravljanja, za jednostavnu integraciju s drugim normama, na primjer, ISO 9001 – Sustavi upravljanja kvalitetom.
Uvođenja norme ISO 37001 osigurava:
- Minimalne zahtjeve i prateće smjernice za implementaciju ili usporedbu sustava upravljanja za suzbijanje podmićivanja,
- Uvjeravanje upravi, investitorima, zaposlenicima, kupcima i drugim dionicima da organizacija poduzima razumne korake, mjere i aktivnosti kako bi spriječila podmićivanje,
- Dokaz u slučaju istrage da je organizacija poduzela razumne korake, mjere i aktivnosti da spriječi podmićivanje.